Cihan Devleti

Türkler yaşantıları boyunca hiç bir zaman Cihan hakimiyetini elinden bırakmak istememişlerdir. Hep bir Cihan Devleti olma çabası ve tutumu içinde olmuşlardır. Peki biz Türk’lerin tarihini ne kadar biliyoruz? Biz Osmanlıyı ne kadar tanıyoruz? Gelin hep beraber güzel tarihimizi geçmişten günümüzü yaklaşık bilinen 8 bin yıllık Cihan hakimiyetimizi www.cihandevleti.net aracılığı ile öğrenelim.

Sitemizin ana sayfalarındaki yazıların tamamı akademisyen eşliğinde yazılmaktadır. Bizler Tarih forumu kısmından forum ve paylaşımlarda bulunarak Tarihimizi öğrenirken aklımızdaki soruları ise Soru cevap kısmından giderelim. Tarihimizin gizemli sayfalarında kaybolmak yerine bir birimizle fikir alışverişi yaparak Tarih’i biz Türklerden öğrenelim baktığımızda bir çok Tarih sitesi peki bunların hangisi güvenilir? CihanDevleti.Net adresinde Ana sayfa’da Akademisyen hocalarımız eşliğinde yazılırken Forum adresi ile bizlerin yazdığı yazılar heran Hocalar tarafından kontrol altına alınmıştır.

Facebook Nedir?

879299_detay

Facebook Inc, insanların arkadaşlarıyla iletişim kurmasını ve bilgi, fotoğraf, video vb. paylaşımı amaçlayan bir sosyal paylaşım web sitesidir. 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi 2006 sınıfı öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulan facebook, öncelikle Harvard öğrencileri için kurulmuştu. Daha sonra Boston civarındaki okulları da içine kapsayan facebook, iki ay içerisindeki Ivy Ligi okullarının tamamını kapsadı. İlk sene içerisinde de; Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm okullar facebook’da mevcuttu. Üyeler önceleri sadece söz konusu okulun e-posta adresiyle (.edu, .ac.uk, vb.) üye olabiliyordu. Daha sonrasında da ağ içine liseler ve bazı büyük şirketler de katıldı. 11 Eylül 2006 tarihinde ise facebook tüm e-mail adreslerine, bazı yaş sınırlandırmalarıyla açıldı. Kullanıcılar diledikleri ağlara; liseleri, çalışma yerleri ya da yaşadığı yerler itibarıyla katılım gösterebilmektedirlerFacebook

Mayıs 2011 itibarıyla, 1,5 milyar kullanıcısıyla dünyanın en büyük üniversite tabanlı kullanıcılarına sahip oldu.

Alexa.com istatistiklerine göre facebook 31 Ekim 2010 itibarıyla; Dünya’nın en fazla ziyaret edilen 2’inci sitesidir. Bunun yanı sıra; Kanada, Güney Afrika ve Norveç’in en fazla ziyaret edilen sitesi; İngiltere ve İsveç’in 2. en fazla ziyaret edilen sitesi, Mısır ve Panama’nın 3., ABD, Avustralya ve Türkiye’nin de 5. en fazla ziyaret edilen sitesidir.

Facebook ismini “paper facebooks”‘dan alır. Bu form A.B.D. üniversitelerinde okulların öğrencilerine, öğretmenlere ve çalışanlara doldurduğu onları tanıtan bir formdur.

Facebook’un şu anda 500 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunmaktadır.

Site kullanıcılara ücretsizdir ve gelirini banner reklamlarından ve sponsor gruplarından almaktadır (Nisan 2006’da gelirlerin haftalık 1.5 milyon dolar olduğu öne sürülmüştür). Kullanıcılar profilleri fotoğrafları, ilgi alanları, gizli ya da açık mesajları ve arkadaş grupları sergilemektedir. Profillerin gösterimi sadece arkadaşlara görünecek şekilde veya belli ağların dışındakilere açık olmayacak şekilde sınırlandırılabilir. TechCrunch’a göre; A.B.D.’deki üniversitelerdeki öğrencilerin %85’inin facebook’da bir hesabı bulunmakta ve bunların %60’ı her gün bağlanmaktadır. %85 her hafta, %93 her ay bağlananlar arasındadır. Facebook sözcüsü Chris Hughes ise kullanıcıların her gün ortalama 19 dakika facebook’da vakit geçirdiğini söylemektedir.

13 Mart 2009 itibarıyla facebook’un yeni arayüzü tüm hesaplarda kullanılmaya başlamıştır. Ancak bu arayüz, kullanıcılar arasında ikilik yaratmıştır. Bazı kullanıcılar bu arayüzü çok başarılı bulurken, bazı kullanıcılar protesto etmektedir. Facebook yöneticileri ise bu yeni arayüz için ısrar etmektedirler.

Teknik açıdan ise facebook, web otoriteleri tarafından en başarılı Web 2.0 uygulamalarından biri olarak gösterilmektedir.

2006 yılında, MySpace ‘in News Corporation’a satılmasıyla facebook’ un da satılacağı söylentileri çıkmıştır. Mark Zuckerberg ise facebook’u satmak istemediğini belirtmiş ve söylentileri yalanlamıştır.

İlk teklifin Viacom tarafından 975 milyon dolar olduğu öne sürülürken; Eylül 2006’da Yahoo 1 milyar dolar teklifte bulunmuştur. Ekim ayında ise; google YouTube’u satın aldıktan sonra, facebook için 2,3 milyar dolar teklifte bulunmuştur.

Facebook yöneticilerinden Peter Thiel ise, Facebook’un iç değerinin 8 Milyar dolar olduğunu ve proje gelirlerinin 2015 yılı için 1 milyar dolar olduğunu söylemiştir. 24 Ekim 2007’de; microsoft facebook’un % 1,6’lık hissesini 240 milyon dolar ödeyerek satın almıştır.

Facebook ile giriş bitiyor

Yahoo ve Google gibi isimlerin sahip olduğu çok sayıda sosyal ağın arası ise her geçen gün daha kötüye gidiyor. Fotoğraf paylaşma platformu olan Flickr ’a 30 Haziran itibariyle Facebook ve Google hesabı bağlanma devri bitiyor.

İki dev arasındaki bozulan ilişkinin etkilerinden birisi olarak karşımıza Yahoo yeni bir açıklama ile geldi. Yahoo bünyesinde olan ve ciddi miktarda kullanıcıya sahip olan fotoğraf paylaşım platformu Flickr‘a 30 Haziran itibariyle Facebook ya da Google hesaplarınız ile giriş yapmanız mümkün olmayacak.

Yılın başlarında Yahoo tarafından dile getirilen bu engelleme için bir tarih verilmemişti. Yeni gelen açıklama ile tarih kesinleşmiş oldu ve o tarihten itibaren Flickr hesabınıza erişmek istiyorsanız Yahoo hesabınızı kullanmanız gerekecek. Yahoo eski hesabın üzerine kurulacak yeni Yahoo hesabı ile tüm bilgilerin korunacağı garantisini de kullanıcılarına veriyor.

Firma yaptığı açıklamada bu değişimin Yahoo kullanıcılarını daha yakından takip edebilmek ve son kullanıcı işleyişine göre yeni güncellemelerle programı iyileştirmek olduğunu belirtti.

Facebook’da Yeni Özellik

Facebook ’un mesajlaşma servisi “Facebook Messenger ” uygulamasına video mesaj gönderme özelliği eklendi. Yeni güncellenen uygulamada artık maksimum 15 saniyelik kısa video mesajlar çekip yollanabiliyor.

iOS ve Android cihazlarda güncellenen uygulamada bir yenilik daha var. Versiyon 6 ile gelen “Big Likes” özelliği ile, bir mesajı veya gönderiyi çok beğendiğinizde büyük bir “like” atabiliyorsunuz. Bunu yapmak için parmaklar yukarı butonunu basılı tutmanız yeterli olmaktadır.

Facebook virüsleri

Twitter ve YouTube’un ardından Facebook’un yasaklanıp yasaklanmayacağı hep soru işareti olarak kaldı. Bunu fırsat bilen hacker’lar ise Facebook’ta yeni bir salgın başlattı. ‘Arkadaşlar Facebook Türkiye’de yasaklanıyor’ başlıklı gönderilerde iki gündür patlama yaşanırken, kullanıcıların yasaktan etkilenmemesi için verilen linkteki programın indirilmesi isteniyor. Elbette ne böyle bir yasak söz konusu, ne de sizi yasaktan koruyacak bir program!

Gün geçmiyor ki Facebook veya Twitter’da yeni bir salgın baş göstermesin. Son olarak Facebook’un yasaklanacağını iddia eden bunun sözde reçetesini sunan mesajlar sosyal medyada hızla yayılıyor. İşte o mesaj;

“ARKADAŞLAR FACEBOOK TÜRKİYE’DE YASAKLANIYOR!!!

Bu hafta sonu Facebook Türkiye’de yasaklanacağını söylüyor bütün haberler. Biraz araştırma yaptım ag antisansür diye bir program buldum. Şu an YouTube’a falan girebiliyorum sanırım Facebook’ta da işe yarar. Lütfen herkes programı indirip kursun AG Antisansür”

Bu şekilde hacker’lar kullanıcıları virüs olduğu şüphe götürmeyen link’e yönlendirirken, link’e tıklayan kullanıcıların bilgisayarına ‘antisansür.exe’ isimli bir dosya yükleniyor.

Virüsün bilgisayarda nelere yol açtığı henüz bilinmezken, ilk etapta “Facebook yasaklanıyor” başlıklı mesajı kullanıcının hesabından paylaştığı ve bu şekilde yayılma şansı bulduğu dikkat çekiyor.

ASLA TIKLAMAYIN

Facebook’un yasaklanması gibi bir şey söz konusu değil. Böyle bir şey olsaydı dahi adı sanı duyulmamış ve kimden geldiği belli olmayan bu tür link’lere tıklayarak .exe soyadlı dosyaları indirmek oldukça tehlikeli. Bilgisayarları kontrolüne kolayca alabilecek bu tip programlardan kurtulmak da yüklemek kadar kolay

Facebook’da cinsiyet

Haberi Dinle

50’yi aşkın seçenek arasında “çift cinsiyetli”, “trans birey”, “androjen” ve “transseksüel” gibi tanımlamalar bulunuyor

Facebook, bu sayede kişilerin “kendilerini özgün bir şekilde ifade etmelerinin” mümkün olacağını belirtti.

Yeni seçenekler başlangıçta sadece Amerikan İngilizcesini kullananlar için geçerli olacak.

Facebook, eşcinsel ve trans bireylerin haklarını savunan beş grupla yaptığı toplantılar sonucunda yeni seçeneklerin belirlendiğini açıkladı.

Facebook uzmanı Brielle Harrison, AP haber ajansına yaptığı açıklamada, “Birçokları için bu yenilik hiçbir şey ifade etmeyecek, fakat etki edeceği birkaç kişi açısından büyük anlam taşıyor.” dedi.

BBC’nin Los Angeles muhabiri Alistair Leithead, bu gelişmenin, eşcinsellerle aynı haklara sahip olmak isteyen trans birey hareketinin ABD’de artan etkisini gösterdiğini belirtiyor.

FACEBOOK HESAP HIRSIZLIĞINA KARŞI ÖNLEM ALDINIZ MI?

Facebook hesabınız güvende mi? Facebook hesabınızın güvende olduğunu nasıl anlarsınız ? Facebook hesabınızı nasıl güvende tutabilirsiniz ? Facebook hesabınızın çalınması durumunda ne yapılabilir ? Facebook hesabının güvenliği için nelere dikkat etmeli ? Sorularının cevapları..

Tüm dünyada fırtınalar estiren Facebook rüzgarı ülkemizde de yoğun ilgi gören sosyal medya platformlarından yalnızca biri. Facebook popüler olduğu gibi Facebook kullanıcılarını zor durumda bırakan bazı durumlarda söz konusu. Facebook hesabının çalınması, Facebook hesabına bulaşan virüsler bunların başında gelmekte. Facebook hesaplarınızın güvenliği açısından şu uyarılara dikkate almanızda fayda var.

• Facebook hesabınıza güvenliğinden emin olmadığınız bir bilgisayar ya da başka bir cihazdan giriş yapmayınız. Güvenli olmayan bilgisayar ya da cihazlarda olması muhtemel virüs , trojan gibi zararlı yazılımlar Facebook şifre güvenliğinizi ve temiz bir Facebook sayfası – hesabı kullanımını riske atan en büyük faktörlerden biridir. Özellikle internet cafe gibi günde bir çok kullanıcının kullandığı cihazlardan Facebook hesabınıza giriş yapmadan önce cihazın güvenlik açısından tam donanımlı olduğundan emin olun.(Full Sürüm Antivirüs , Deep Freeze gibi programların bulunmadığı bilgisayarları kullanmaktan kaçının )

• Facebook hesabınıza yabancı – farklı bir cihazdan(Android işlemcili herhangi bir cihaz , İphone , İpad vs .. ) giriş yaptığınızda bu cihazdaki kontrolünüz dışında çalışan bir program ya da yazılım Facebook sayfanızda görmek istemediğiniz tanıtım paylaşımları , reklamların belirmesine neden olabilir.

• Facebook hesabınızın güvenliği için dikkat etmeniz gereken önemli bir konuda şifre güvenliğidir. Şifre güvenliği için dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır. Facebook hesabınızın şifresi kesinlikle başkaları tarafından tahmin edilecek tarzda olmamalıdır(Doğum tarihi , klavyede birbirini takip eden rakamlar 12345.. gibi )

• Facebook hesabınıza giriş yaptığınız mail adresinin güvenirliğinden emin olun. Facebook adresinize kayıtlı mail adresinin ele geçirilmesi aynı zamanda Facebook hesabınızın da ele geçirilebilmesi anlamına gelir. Bu sebeple Facebook hesabınıza giriş yaptığınız mail adresinin güvenliği de çok önemlidir. Mail adresinizin güvenlik sorusu kimse tarafından tahmin edilemeyecek bir soru olmalıdır ve mail adresinizde cep telefonu ile ilişkilendirilip hesabın güvenliği en üst seviyeye çıkarılmalıdır. Çünkü mail adreslerinin ele geçirilmesinin en basit ve kolay yolu ”şifremi unuttum” sekmesinden sonra gelen güvenlik sorusudur. Mail adresi ile telefonunuzu ilişkilendirdiğinizde çalınan mail hesabını geri almak için telefonunuza gelen şifreyi girmeniz yeterli olacaktır.

• Facebook adresinizin dondurulduğuna dair mailler alabilirsiniz. Bu maillere kesinlikle itibar etmeyiniz ve Facebook hesabınıza giriş yaptığınız url adresinin facebook.com olduğundan emin olunuz. Adres çubuğunda https://www.facebook.com/ ile başlamayan sayfalara şifrenizi girmeyin.

• Güvenliğinden emin olmadığınız programları cihazınızda açmayın. Antivirüs taramasından geçirmediğiniz her çeşit program sizin için büyük bir tehdittir. Bilgisayarınızda Antivirüs mevcut değilse internet ortamında bulabileceğiniz online dosya tarama sitelerinden faydalanabilirsiniz. Fakat bilgisayarınızda aktif durumda bir antivirüsün hazır bulunması güvenliğiniz için çok önemlidir.

• Facebook hack , Facebook hesap çalma , Facebook hesap kilitlemde , Facebook hesap dondurma vs.. gibi programlarda asıl hedef hack yapmak isteyen kullanıcıdır. Facebook hesabını çalma adı altında internet ortamında gezinen programların içerisine yerleştirilen trojan , keylogger gibi programlar sayesinde Facebook hesabı çalmayı hedefleyen kullanıcının cihaz bilgileri ,klavyede tuşladığı her karekter , hatta ekran görüntüsü , web kamerası görüntüsü dahil bir çok özel bilgi Facebook hack programını yayınlayan kullanıcıya gider. Yani deyim yerindeyse ava giden avlanır..

Facebook sahteciliği. Facebook kullananlara önemli uyarı! Facebook hesapları çalınıyor. Sosyal paylaşım sitelerinin öncüsü olan Facebook’un hırsızlarla başı dertte. Facebook’un kullanılabilirliği arttıkça taklit hesapların ve sitelerin sayısı da artıyor. Bu artışlar kullanıcıları bir hayli zorluyor. Açılan sahte siteler Facebook kullanıcılarının hesaplarını ele geçirmeye çalışıyor. Üstelik kullanıcılar farkında bile olmuyor. Facebook hesabınızın çalınmasını nasıl önleyebilirsiniz? Facebook sahteciliğinden nasıl korunursunuz? İşte detaylar.. (Facebook Kullanıcılarına hırsız şoku-Hesaplar Çalınıyor)

Facebook, sosyal ağ hesapları çalmakta uzman olan siber suçluların tercih ettiği başlıca hedef olmaya devam ediyor. Kaspersky Lab’ın istatistiklerine göre, 2014 yılının 1. çeyreğinde bulgusal kimlik avı engelleme öğesi başlatıldığı zaman Facebook’u taklit eden sahte siteler, bütün hırsızlık örneklerinin %10,85’lik kısmını oluşturdu. Yalnızca sahte Yahoo sayfaları daha fazla kimlik avı uyarısı vererek Facebook’un sosyal ağ siteleri arasında başlıca hedef olmasını sağladı.

Günümüzde siteye İngilizce, Fransızca, Almanca, Portekizce, İtalyanca, Türkçe, Arapça gibi pek çok dilde saldıran siber suçlular nedeniyle Facebook hırsızlığı global bir sorun oluşturuyor.
Facebook ya da diğer sosyal ağ hesaplarına yetkisiz erişim, kimlik avı bağlantılarının ya da zararlı yazılımların yayılması için kullanılabiliyor. Ayrıca siber suçlular; çalınan hesapları kurbanların kişi listelerine istenmeyen mesajlar göndermek ve başka kullanıcıların da görmesi için kurbanların arkadaşlarının duvarlarında istenmeyen mesajlar yayınlamak ya da kurbanın arkadaşlarından acil olarak finansal yardım isteyen mesajlar yaymak için de kullanıyor.

Çalınan hesaplar, gelecekte hedeflenen saldırılarda kullanım için kişilerin bilgilerini toplamak üzere de kullanılabiliyor.

Mobil cihazlarından sosyal ağları ziyaret eden akıllı telefon ya da tablet sahipleri de kişisel verilerinin çalınması riski altında bulunuyor. Daha kötüsü ise, bazı mobil tarayıcıları, sayfayı açarken adres çubuğunu gizliyor, bu da kullanıcıların sahte kaynakları fark etmesini çok daha zor hale getiriyor.
Kaspersky Lab Web İçeriği Analiz Uzmanı Nadezhda Demidova, bu saldırıları şöyle yorumluyor:

“Siber suçlular, kurbanlarını kimlik avı içerikleri bulunan sayfalara yönlendirmek için çok çeşitli yollar geliştirdi. E-posta yoluyla, sosyal ağlarda ya da üçüncü taraf kaynaklarına yerleştirilen reklamlarla kimlik avı gerçekleştirilen web sayfalarının bağlantılarını gönderiyorlar. Dolandırıcılar genellikle kurbanlarını ‘ilginç içerikler’ sözü vererek cezbediyor. Kullanıcılar verilen bağlantıyı takip ediyor ve sayfayı görüntülemeden önce oturum açmalarını isteyen standart bir mesaj içeren sahte bir oturum açma sayfasına yönlendiriliyorlar. Eğer kullanıcılar durumdan şüphelenmezse ve kimlik bilgilerini girerse, verileri derhal siber suçlulara gönderiliyor.”

FACEBOOK HESABINIZIN GÜVENLİĞİ İÇİN BU UYARILARA DA UYMANIZDA FAYDA VAR

• Facebook’tan hesabınızın engellenmiş olabileceğini söyleyen bir e-posta bildirimi ya da mesaj alırsanız, bu mesaja eklenmiş bir forma asla kimlik bilgilerinizi girmeyin. Facebook asla kullanıcılarından parolalarını bir e-postaya girmelerini ya da parolalarını e-postayla göndermelerini istemez.

• İmleci bağlantının üzerine getirin ve bağlantının orijinal Facebook sayfasına ait olup olmadığına bakın. Ayrıca Facebook URL’sini adres çubuğuna manuel olarak girmelisiniz; siber suçlular sizi yönlendirdikleri adresi gizleyebilirler.

• URL’yi adres çubuğuna manuel olarak girdiğiniz zaman, bir aldatma söz konusu olmadığından emin olmak için sayfa yüklenmeden önce tekrar kontrol edin.

• Facebook’un veri aktarmak için HTTPS protokolünü kullandığını unutmayın. Güvenli bir bağlantının olmaması, URL adresi doğruymuş gibi görünse bile muhtemelen sahte bir siteyi ziyaret ettiğiniz anlamına gelecektir.

FACEBOOK HESABI ÇALINDIĞINDA – ELE GEÇİRİLDİĞİNDE NE YAPILABİLİR ?

• Facebook hesabınız çalındığında şifremi unuttum sekmesinden mail adresinize yeni bir şifre bağlantısı gönderin. Mail adresine ulaşamıyorsanız mail adresini geri almak için mail adresinizin yöneticisinden hesabı geri almak için bağlantı isteyin.

Facebook Bir Şiketi Daha Aldı!

Merkezi Finlandiya’da bulunan Pryte, internete erişimin kısıtlı olduğu az gelişmiş ülkelerde, mobil uygulamaların kullanımını kolaylaştırmayı amaçlayan ve bu yönde teknolojiler geliştiren bir firma. Henüz 1 yaşındaki şirket, mobil verinin GSM operatörleri tarafından toptan satılmasına alternatif bir model sunuyor. Daha basit bir anlatımla, Pryte kullanıcılara belli mobil uygulamalara erişebilmeleri için kontör gibi parça parça mobil veri satışı gerçekleştiriyor ve geliştirdiği bulut teknolojisi ile kullanıcıları istedikleri uygulamalara bağlıyor.
Stuff’ın haberine göre satın alma tamamlandığında, Pryte ekibi Facebook’a katılacak ve sosyal ağın tüm dünyaya internet bağlantısı ulaştırma amacıyla başlattığı internet.org projesinde aktif rol oynayacak. Anlaşmanın finansal detayları ise açıklanmadı.facebook aç

Facebook Kullanıcılarına Dikkat!

New York Times Gazetesi haberinde, Amerika’nın istihbarat servisinin, Facebook ve diğer sosyal medyada yer alan fotoları toplayarak yüz tanıma programında taradığı ve eşleştirdiği ifade edildi.

New York Times gazetesi, eski NSA çalışanı Edward Snowden ‘ın ifşa ettiği belgelere dayanarak ABD’nin istihbarat servisi NSA’in internetten topladığı milyonlarca fotoğrafı kimlik tespiti için yüz tanıma yazılımlarıyla kontrol ettiğini yazdı.

NSA’in aradığı kişileri teknolojinin yardımıyla bulmayı amaçladığını yazan gazete, 2011 yılı belgelerinde NSA’in her gün milyonlarca fotoğraf topladığı ve bunların ortalama 55 bininin taramaya uygun kalitede olduğu bilgisinin yer aldığını kaydetti.

Snowden’ın ortaya çıkardığı belgelerde NSA’nın ayrıca parmak izi ve diğer biyometrik verilerin de izini sürdüğü belirtiliyor.

NSA’in kullandığı en önemli yüz tanıma programının “Tundra Freeze” olduğu ve bu programın, söz konusu kişiyi saçı ya da sakalı kesilmiş olsa bile tespit edebildiği belirtiliyor.

New York Times, belgelerle ilgili olarak NSA’i aradıklarına, ancak NSA sözcüsünün gizli servisin Dışişleri Bakanlığı’nın veri bankasına ulaşımı olup olmadığı ve vize başvurularında yer alan fotoğrafların taranıp taranmadığı sorularına yanıt vermediğine de haberinde yer verdi.

Siyasetçilerin, gazetecilerle arkadaş olma hevesi nedeniyle kolayca sosyal medya hesaplarına sızan İranlı ajanlar böylece siyasetçilerin özel hayatı hakkında önemli bilgiler toplamayı başarmış durumdalar. Siyasetçilerin ailesi, arkadaşları, akrabaları, yazlıkları, gezip dolaştığı yerler hakkında tüm bilgileri toplayan İran ajanlarının, ABD istihbaratı tarafından fark edilene kadar önemli miktarda bilgi toplamış oldukları tahmin ediliyor.

İran ajanlarının bu kadar komplike ve uzun süreli bir operasyonu fark edilmeden yürütmüş olmaları da ABD’de güvenlik konusunda panik yaratmış durumda. Şimdi ABD’li siyasetçiler, İranlı ajanların eline geçen özel hayat bilgileri nedeniyle diken üstünde oturuyor.

 

Kaynak:Milliyet